Affiliate Blog Yazarlığında Domain Seçmenin Önemi

Domain Seçmenin Önemi

domain önemi
Domain seçin.

Merhaba arkadaşlar;

Affiliate Marketing sisteminde iki yöntemin olduğundan bahsetmiştim. Birincisi Google gibi arama motorlarına reklam vermek diğeri ise blog kurarak arama motorlarından ziyaretçi çekmek. Bu yazımda Blog yazarlığı için domainin öneminden bahsedeceğim. Domain kısaca alan adıdır. Yani sitemizin adresidir. Saglamkazanc.com bir domain adıdır. Domain seçimi çok önemlidir. Alan adınız; sitenizin sıralamasından, tıklanma oranlarına, akılda kalıcılıktan, ziyaretçi bağlılığına kadar bir çok şeyi etkiler.

Domain seçiminde SEO açısından önemli olan üzerinde duracağınız konu ile ilgili bağlantı olması gerekir. Markalaşma üzerine de bir alan adı belirleyebilirsiniz. SaglamKazanc.Com sitesi hem SEO hem de markalaşma yolunda ilerliyor. Size tavsiyem markalaşma üzerine bir domain adı seçmeniz. Örnek verecek olursam; kazanmak isteyen internet girişimcilerine yönelik bir blog yaratmak istiyorsunuz. Bu alanda en çok aranan kelime grubu “internetten para kazanma” SEO açısından bakarsanız; “internettenparakazanma.com” gibi bir domain daha mantıklı. Peki bu alan adı sizce ciddi mi ya da samimi mi? Ticari bir amaç güttüğü çok belli değil mi? İşte bu yüzden  marka odaklı tercihlerde bulunmanızı öneririm. SaglamKazanc.Com, ClickBankers.Com gibi. Hatta isminiz uygun ise isminiz ile de domain seçebilirsiniz. Okancelik.net, teomanarslan.com, cagatayberker.com gibi. Özellikle isim ile verilen tavsiyeler daha çok ciddiye alınır ve daha fazla satış sağlar, bu yüzden isim ile domaini düşünmenizi de önerebilirim.

Domain’i nereden aldığınız önemli değildir. Önemli olan Hosting hizmetini aldığınız firmadır. Hosting konusunu sonraki yazılarımda anlatırım. Domain’i X firmasından, Hostingi ise Y firmasından alıp birbirine bağlayabilirsiniz. Bunun için DNS ayarlarını kendiniz yaparsınız veya domaini aldığınız firmadan isteyebilirsiniz.

Bunlara dikkat ;

  • Domain uzantısı “com” olursa daha iyi olur. Fakat bazı durumlarda “net” veya “org” daha akılda kalıcı. Örnek ; daha.net , kazanmak.org gibi
  • Akılda kalıcı olması çok önemli. (Not : Yapılan araştırmalar içinde “o” harfi olan isimlerin daha akılda kalıcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Örnek ; google, facebook, markafoni, gittigidiyor gibi.)

4 thoughts to “Affiliate Blog Yazarlığında Domain Seçmenin Önemi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir