Blogger Kapandı! Tüm Blogcular Tek Yürek Tek Ses: Bloguma Dokunma!

Bloguma Dokunma!

Bloguma dokunmaMerhaba arkadaşlar;

Sizlere birkaç gün önce gerçekleşen ve bizleri gerçekten üzen Blogger sitesinin ve tüm Blogger blogların mahkeme kararıyla yasaklandığından bahsedeceğim. Digiturk, Lig Tv’nin yayın haklarına sahip olduğu maçların blogspot uzantılı sitelerde yayınlanmasını gerekçe göstererek Diyarbakır Mahkemesine başvurarak blogspot blogların kapatılmasına neden oldu. Blogspot’un şu an Türkçe içerik barındıran 4 milyondan fazla sayfası var. Fakat  20-30 adet blog kural ihlali yapıyor diyerek 4 milyon sayfa engellenmiş durumda. Anlayacağınız kurunun yanında yaşı da yaktılar.

Benim de Blogger’de 10 blogum mevcuttu ve bende bu olaydan nasibimi aldım. Bu yazımı, kızgın, üzgün ve şaşkın bir ruh haliyle yazıyorum. Sizlere rakamlarla ülkemizde bu kapatmanın ne kadar büyük bir olay olduğunu göstermek istiyorum:

 • Blogger’de şu an Türkçe içerik barındıran toplam sayfa sayısı 4 milyondan fazla
 • Son 1 haftada aktif Türkçe blogspot blog sayısı 600 bin
 • Blogspot şu an Türkiye’de en çok girilen 10. site
 • Blogspot’u bir ayda ziyaret eden Türk internet kullanıcı sayısı 18 milyon

Ülkemizde 28 milyon internet kullanıcısı olduğunu düşünürsek, Blogger’in Türk internet kullanıcısı için vazgeçilmez olduğunu görüyoruz. Bu kapatılma işlemine karşı büyük bir tepki oluşumu da hemen başladı. Twitter ve Facebook’ta “blogumadokunma” ismiyle yapılan paylaşımlar ve videolarla başlayan tepkiler büyümeye devam ediyor.

BLOGUMA DOKUNMA

Blogcular Şimdi Ne Yapacak?

Önceden Youtube video paylaşım sitesine de erişim yasağı konulmuştu. Ve bu yasağı bizler dns adresimizi değiştirerek deliyorduk. Şimdi de dns adresimizi değiştirerek blogumuza ulaşabiliriz. Dns adresinizi değiştirmesini bilmiyorsanız; google arama motorunda dns değiştirme kelimesini arattırarak bulabilirsiniz. Blogumuza girdikten sonra tüm yazılarınızı kopyalayıp bilgisayarınıza kaydedin. Sonra da ayrı bir blog kurarak bu yazılarını yeni blogunuzda tekrar yayınlayın. Eğer blog yazmada ciddiyseniz ve bu gibi sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız size Okan Çelik’in (kimdir) hazırladığı Hazır Web Site paketini (tıkla incele) öneririm. Yok ücretsiz blogları tercih edecekseniz aşağıda saydığım ücretsiz blog servislerini kullanabilirsiniz:

 • Blogcu.com
 • Benimblog.com
 • LiveJournal.com
 • Blog.com
 • Xanga.com
 • Thoughts.com
 • TypePad.com

Son olarak; “İnternette Sansüre Hayır!” diye temenni etmekle birlikte herkese geçmiş olsun ve kolay gelsin dileklerimi iletiyorum…..

internette sansüre hayır

20 thoughts to “Blogger Kapandı! Tüm Blogcular Tek Yürek Tek Ses: Bloguma Dokunma!”

 1. Ülkemizde alışılageldik durumlardan birisi daha. Düpedüz saçmalık. Ama bildiğim kadarıyla google tamamıyla bütün blogger sayfalarını inceleyecek. İçerisinde haksız bağlantılar yada linkler paylaşan kişilerin hesaplarını silinip diğerlerinin yayınlarına izin verilecekmiş.

 2. Ali Yücel Bey interneti de toptan kapatsınlar olsun bitsin.. mahkeme kararıyla sayfalar kapatılıyor var mı böyle bir şey ya. Suç işleyen varsa direk git o blogu kapat.

 3. Bende KESerdar beye katılıyorum. 3-5 blog için blogger.com kapatılır mı… Kumsalda bulunan Kumların bir iki tanesi zararlı diye tüm plajı kapatmak tamamen saçma

 4. Bence verilen karar çok saçma.Bu karar ile hiç suçu günahı olmayanların siteleri de malesef kapandı.Bence gerekli yerleri mail yağmuruna tutmak ya da topluca ne yapılabilirse yapmak lazım.Er ya da geç bu yanlıştan dönülecektir diye düşünüyorum.Özellikle mağdur olan site sahipleri bir üst mahkemeye itirazda bulunsunlar mesela.

 5. Maalesef bizim memlekette özellikle internet alanında, bir çürük domates için bir sandık domatesi dökerimm mantığıyla hareket ediliyor…

 6. evet haberi okuduğumda gözlerime inanamadım.nasıl böyle birşey olabilir ki? büyük bir bencillik ve haksızlık bu…

 7. Bir mahkeme böyle yanlış bir karar aldı diye, TC kanunlarını toptan kötüleyebilirmiyiz???
  İşte bu kadarcık düşünemiyo bu kuş beyinliler.

 8. Ali bey bu tepkiler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dikkatini de çekmiş ve bir mesaj yayınlamış.Bu mesaj etkisini gösterecektir umarım.Mesajı sitemde yayınladım merak edenler bakabilir.

 9. ben bir yerde haber okumuştum, Bir zamandan sonra açılacak Blogger lar sadece illegal yayın yapan siteler kapatılacakmış . ama tabi bu daha kolaylarına geldi . onlar otursun yerlerinden insanları zor duruma soksunlar . böyle bişey olmamalıydı resmen sansür uygulanıyor , anlam veremiyorum bunları engelleyince insanlar sanki yayın yapamayacaklar 🙂

 10. Bir blog yazarının mahkeme açması sonucu bilirkişi tayin edilmiş ve sadece digitürk yayını yapan blogların kapatılmasına dün itibariyle (14.03.2011) mahkeme karar vermiş. Bu tebliğin internet sağlayıcılarına yollanmasından sonra en geç 2- 3 gün içerisinde bloglar açılacakmış. Hayırlı olsun 🙂

 11. Bu türk telekomda ne yağacağını şaşırdı… Youtube u kapattılar açtılar. Ne oldu. İsteyen dns sini değiştirdi gene girdi. proxy kullandı gene girdi. Aslında reklam yapmış oluyorlar.Bloggera da gireriz Ttelekom merka etmesin… 🙂 Sansüre Hayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir