Blog Nedir?

Blog Nedir?

blog nedirBlog; ingilizce kelimelerinden “web” ile “log” kelimelerinin birleşmesiyle oluşan “weblog” kelimesinin zamanla kaynaşması sonucu yaygınlaşmış halidir. Dilimiz de ise blogun anlamı kısaca günlüktür.

Blog, teknik bilgi gerektirmediğinden kısa sürede dünyada gelişmiştir. İnsanlar ilgilendikleri alanlar hakkında ya da uzman oldukları alanlar hakkında bloglara yazılarını yazmaktalar. Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin başında veya sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yazarın seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir. Yorumlar, blog kültürünün çok önemli bir dinamiğidir; bu sayede yazar ve okuyucular arasında iletişim sağlanır.

Blog Çeşitleri Nelerdir?

  • Kişisel blog: Genellikle uzmanlık gerektirmeyen, kişilerin günlük hayatta yaşadıklarını okurlarına anlattıkları günlük tarzında kullanılan blog çeşididir.
  • Temasal blog: Sadece belirli bir alanda yazılan yazıların yer aldığı, belirli bir konuda uzman kişilerin yazdığı ve düzenlediği blog çeşididir.
  • Topluluk blogu: Üyelik sistemine sahip olan ve bu sistemdeki üyelerin yazdıkları yazılardan meydana gelen blog çeşididir.
  • Kurumsal (Şirket) blogu: Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını daha sade ve anlaşılır bir şekilde yayınladığı blog çeşididir.

Bu yazımda blog nedir ve blog çeşitleri konularından bahsettim. Sonraki yazılarımda blog yazarlığı için önemli olan blog yazmanın püf noktaları hakkında bilgiler vereceğim. Şimdilik blog nedir ile blog çeşitleri konusunda yazımı sonlandıralım.

Gelen Aramalar: blog nedir,BLOG ÇEŞİTLERİ

5 thoughts to “Blog Nedir?”

  1. arkadaşlara blogumu okurmusun diyorum blog ne diyor.. Bende git atla aşağıya diyorum bide bilgisayarcılar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir